ניתוח אף פלסטי

שאלות ותשובות

ניתוח אף פלסטי - שאלות ותשובות

יש להבחין בין הגיל הכרונולוגי, כלומר כמה שנים, חודשים וימים עברו מאז נולדת, לבין הגיל הביולוגי, דהיינו מה הגיל מבחינת ההתפתחות הגופנית. לרשות הרופא המחליט אם המועמדת מתאימה לעבור ניתוח, עומדים מספר מדדים של בגרות גופנית. אנו נתקלים בנערות הגדלות על תזונה נכונה ומאוזנת אשר כבר בגיל 14 הן הגיעו לבשלות מינית מלאה ולמחזור סדיר המצביעים על איזון הורמונלי מלא. כמו כן, ניתן לראות נערים שבגיל 14 או 15 הגיעו לבגרות גופנית, כלומר לגובה ומידות ראש הזהים לאלו של האבא או אפילו עוברים אותו. אם בעת הפגישה מגלים כי הנערה או הנער הם בעלי מידות גוף של מבוגר, זה מוסיף נקודות רבות להחלטה.

מידות הראש ומידות האף:
לעיתים, למרות שהמועמד לניתוח אף הינו בן 18 או 19, אני מגלה בבדיקת האף ובדיקת מידותיו שהאף טרם התפתח סופית, העצם דקה או שהסחוסים רכים וקטנים. במקרים רבים אני מתרשם שמדובר (לרוב בנערות) בצעיר/ה שצמחו על תזונה לקויה ולא מאוזנת ויש להם גוף של תת תזונה או של ילד בן 14. מצב כזה "מוריד נקודות" ואז, במקרים רבים, אני ממליץ להמתין עם ביצוע ניתוח אף עד שהאף יסיים את התפתחותו.

בגרות נפשית: עדיף לנתח אנשים צעירים כאשר ניתן להתרשם כי הם בשלים ויציבים מבחינה נפשית

ד"ר יוסף בן שושן, בעל ניסיון של אלפי ניתוחים פלסטיים, טוען שעקב זמינותם הגבוהה של ניתוחים פלסטיים בשוק הרפואה האסתטית, ישנו ריבוי מכונים המציעים שירותים של רפואה אסתטית. אולם יש לקחת בחשבון כי כאשר מדובר בגוף האדם, אין מקום לחובבנות ולחלטורה! חשוב לא להתפתות ל`מכונים חדשים` עם מחירים אטרקטיביים, מבלי לבדוק את ניסיונם ומקצועיותם. מעבר לכך, יש לבדוק את הסמכתו של המכון במקרה שהניתוח נעשה שם, או לברר על הרופא המנתח ובית החולים שבו מתבצע הניתוח. מומלץ להתייעץ עם אנשים שכבר עברו את הניתוח הספציפי אותו אתם מתעדים לעבור. השוו מחירים, קבלו ייעוץ מקצועי ושקלו היטב את ההחלטה.

ניתוח אף הינו ניתוח מסובך משום שהוא דורש שלושה דברים חשובים ביותר אצל המנתח הפלסטי שמבצע אותו: תכנון תלת מימדי, ראיה אסתטית לשם התאמת האף המנותח לפנים של המנותח וידע כירורגי המגובה בניסיון מקצועי רב. הידע והניסיון מלמדים את המנתח מה קורה כשהוא עושה פעולה כירורגית מסוימת לא רק מיד אחרי הניתוח, אלא גם אחרי חמש, 10 ו-20 שנה.

בגלל הדרישה הגדולה מאד בארץ לניתוחי אף ובגלל החיפוש המתמיד אחרי מנתח זול, פציינטים רבים פונים לרופאים שעוסקים בניתוחי אף מיד עם צאתם מההתמחות. כל מנתח פלסטי מתחיל יכול להצליח בביצוע ניתוח אף זה או אחר, אלא שאחוזי ההצלחה – גם אם הוא מנתח כישרוני מאוד – אינם עולים (בתחילת דרכו כמנתח אפים) על 30%-40%, כאשר שאר הניתוחים מסתיימים בכישלון חלקי או מלא. אחרי שאותו מנתח כישרוני מבצע כ-1,000 ניתוחי אף, הצלחתו עשויה להגיע ל-70%-80% הצלחה יחסית, וב- 20%-30% של הניתוחים הצלחה חלקית או כישלון.

אחרי ניתוח אף מופיעים אצל מנותחים רבים תופעות כגון עור שמנוני מאוד, קשקשים על האף ובסביבתו ופצעוני אקנה על האף, באזור המצח ובאזור הלחיים משני צידי האף.

הסיבה לכך פשוטה: האף, כמו כל האזור שסביב לו, מקבלים אספקת דם עשירה כדי לרפא את רקמות האף שעברו את הניתוח. אספקת הדם הזו מגיעה בשפע גם לעור ולבלוטות החלב שבתוכו. בשל עושר המזון המגיע אליהן, תאי העור ובלוטות החלב מתחילות לעבוד שעות נוספות והתוצאה:

א. הרבה חלב ועור שמנוני על האף ומסביב לאף.
ב. הרבה תאי עור מתים (קשקשים).
ג. עיסה דביקה של חלב וקשקשים המתייבשת על האף ויוצרת קרום מבריק.
ד. חיידקים שמוצאים חומר מת (הקשקשים) מתחילים להתרבות, חודרים לבלוטות החלב והתוצאה – חצ'קונים.

הטיפול פשוט ביותר לרחוץ ועוד פעם לרחוץ ועוד פעם לרחוץ. אל תפחדו לגעת באף, הוא לא מתפרק! מומלץ להשתמש בזמן הרחיצה בקצה של מגבת מחוספסת. המגבת עוזרת לעשות "פילינג" של הקשקשים והסבון מנקה את החלב ומסיר את החיידקים. תוך פרק זמן של חודשיים-שלושה, העור נרגע בעצמו ואז אפשר להפסיק.

טיפול לא נכון – למרוח קרם לחות על הקשקשים ומשחה על הפצעים. זה מוסיף שומן על השמנוניות שכבר קיימת וזה חוסם עוד יותר את נקבוביות העור.

מומלץ לנקות את האף מבפנים בעזרת קיסמי אוזניים ומי חמצן בשבועיים הראשונים מיום הסרת הטמפונים (והגבס). השיטה הטובה ביותר הינה לסתום נחיר אחד ולנשוף חזק דרך הנחיר הפתוח. אחרי כחודש מיום הניתוח, אפשר לקנח את האף איך שרוצים.

המעקב הקבוע והמסודר נמשך עד כשמונה שבועות (כחודשיים). בנוסף, אם הכל תקין, אני מבצע ביקורת אחרונה (לא הכרחית) במועד חצי שנה מהניתוח לשם צילומים של התוצאה אחרי. אם הכל בסדר, אפשר לטוס לחו"ל לתמיד אחרי חודש וחצי או חודשיים.

איפור באזור הלחיים והעיניים אפשר למרוח כבר מיד אחרי הורדת הגבס. על האף עצמו מומלץ שלא למרוח איפור אלא להמשיך ולנקות אותו עד לסמן בו תפסק שמנוניות היתר והקשקשת המוגזמת המופיעה באופן נורמאלי בשבועות הראשונים אחרי ניתוח אף.

אין נוסחה קבועה לקשר בין ניתוח אף לאימונים בחדר כושר. מבחינתו של הרופא, באופן כללי ובלי התחייבות מראש, התשובה היא כחודשיים אחרי ניתוח. מבחינתך, מהרגע שאתה תרגיש טוב ולא תרגיש שום לחצים או תופעות באזור האף.

תמיד מומלץ להתחיל במאמץ קל ובכל יום להגדילו במקצת. למשל, אם היית רגיל לרוץ שעה, התחל בריצה של ארבע-חמש דקות. עליית לחץ דם בריצה או בכל פעילות מאומצת, עלולה לפתוח כלי דם טריים באף ולגרום לדימום באף, לכן מומלצת זהירות.

בימים הראשונים אחרי ניתוח אף, תנוחה של ראש מורם (שתיים-שלוש כריות) מונעת הצטברות של נפיחות בצקתית סביב העיניים. כוח המשיכה של כדור הארץ מוריד את נוזלי הבצקת כלפי מטה וכך היא מתפזרת יותר מהר.

כשהנפיחות (הבצקת) סביב העיניים התפזרה, אפשר לחזור לישון עם ראש שטוח, כלומר על כרית אחת. השינה על הגב לאחר ניתוח אף מונעת ממך לקבל מכה באף בזמן השינה. אם את/ה יודעים להיזהר בזמן השינה, אזי לא חובה לישון רק הגב.

אני ממליץ להימנע מלהרכיב משקפיים על האף בתקופה של כחודש אחרי ניתוח אף. משקפיים כבדים עלולים ללחוץ על העצמות ולשנות את עמדתם וזה לא ממש רצוי.

במידה ואין ברירה וחייבים משקפיים לקריאה או להליכה ברחוב, אזי אני ממליץ להכין מקרטון דק (למשל כריכה של מחברת) מרובע של 2X2 סנטימטר, מעין מעוגל פינות אשר מניחים על האף ועליו את המשקפיים. בדרך זו מתפזר משקל המשקפיים על כל האף וכך נמנעת תזוזה של העצמות.

אחרי ניתוח אף, הרקמות צריכות להתאושש מהחבלה שהן עברו והתאוששות זו נמשכת בין שישה לשמונה שבועות. התאוששות זו הינה תהליך הריפוי. אם בזמן תהליך הריפוי נקבל כוויה או מכה על האף, האף גם יכאב וגם יתנפח מאד.

השמש מייצרת קרינת חום וקרינה אולטרא סגולית. קרינת שמש, שהינה חזקה מאד בקיץ של ארצנו, יוצרת כוויה על עור האף ואז, האף מתנפח מאד. אדם שעבר ניתוח אף והולך אחרי שבוע-שבועיים לים, מתרוצץ ומשתזף בלי חשבון, חוזר הביתה ובערב מגלה שהפנים שלו התנפחו כמו בלון. תמונה מפחידה, האמינו לי…

אם תשימו כיסוי ראש או קרם הגנה עם מקדם הגנה גבוהה, לא יקרה דבר ולא צריך להיות היסטרי. אחרי כחודש מביצוע ניתוח אף, אפשר ללכת לים בשעות המוקדמות של הבוקר או בשעות הערב. בכל מצב – עם או בלי ניתוח אף – די מסוכן לעור הגוף להיות בשמש בשעות שבין 10:00 בבוקר עד 15:300 אחר הצהריים.