ניתוח אף רחב - ניתוח פלסטי

ניתוחי אף אשר מתוכננים לשנות את מבנה האף נקראים רינופלסטיקה. בדרך כלל ניתוחים אלה ישנו את פרופורציות האף ואת המבנה הקיים, כמו למשל במקרה של הצרת האף כאשר האף נראה רחב מדי. על המנתח יהיה לשים לב להתאמת האף לשאר תווי הפנים כך שלא ייצא צר מדי, ושוב יהיה חסר פרופורציות. בכדי לקבל דעה אובייקטיבית ולתאם ציפיות בטרם הניתוח, יש להיפגש עם המנתח ולבדוק איתו האם האף נראה רחב מדי והאם ישנה אפשרות לתקן זאת.

ניתוח אף רחב מהווה אתגר עבור מנתחים רבים, ועל כן יש לבדוק את ניסיונו של הרופא בסוג ניתוחים מסוג זה. אצל אנשים בעלי אף רחב, עלול העור העוטף אותו להיות גס ועבה, ועל כן לא יאפשר את הגמישות המתחייבת בניתוח זה. לפעמים, ההחלמה ותקופת ההבראה בניתוחים אשר מנסים להצר את האף הרחב תהיה ארוכה יותר ותדרוש סבלנות מצד המנתח והמטופל.

ניתוחי אף

ניתוחי אף נהיו יותר ויותר פופולאריים עקב סיבות וגורמים שונים. מכיוון שהאף הינו איבר משמעותי ובולט בפנים, פעמים רבות, פגמיו ייבלטו יותר וייגרמו לעוגמת נפש למטופל. לפני הניתוח, ייפגשו המטופל והרופא בכדי לתאם ציפיות, להבין את מהלך הניתוח ואת תופעות הלוואי או הסיבוכים הפוטנציאליים. על המטופל יהיה לחתום על טופס הסכמה מדעת עוד לפני הניתוח, אשר יתאר את כלל האפשרויות העומדות בפניו, ואת מודעותו לסיבוכים אפשריים באופציה הטיפולית הנבחרת. ניתוחי אף עשויים לפתור בעיות מבניות רבות, אסתטיות ותפקודיות. יש להקפיד על בחירת רופא מומחה, עמידה בתנאי הסף הדרושים (כמו למשל גיל בו מסתיימת צמיחת האף והתפתחותו) וקליניקה מסודרת אשר מאפשרת מעקב אחר המטופלים לאורך זמן.

ניתוחי אף רחב

במקרה של אף רחב, ובאפשרות הצרתו, יידרש הרופא לעשות זאת באמצעות פתיחת גב האף, קצה האף, הנחיריים או בשילוב בין האזורים הללו. החלטה זו תיעשה על פי שיקול דעתו של הרופא, ניסיונו ומיומנותו ומגוון הבעיות הנוספות אותן רוצה המטופל לפתור בניתוח אחד. יש לתאם עם הרופא את בעיית הצלקת אם היא נותרת, ועודף העור אשר מתקבל מהצרת האף. בדרך כלל, בעיות אלו נפתרות באופן טבעי, מכיוון שעור האף מתכווץ ומתאים עצמו למבנה האף. אולם יש לקחת בחשבון כי גם כאשר הניתוח יתוכנן לפרטי פרטים, תוצאותיו לא יהיו משביעות רצון באופן שיספק את המטופל. מכיוון שניתוח זה נחשב למסובך מבחינת מיומנויות אסתטיות, יש לדון עם הרופא המנתח על מכלול הבעיות ועל אופציות פתרון אחרות. יהיו פעמים, בהם הרופא המנתח, אשר יהיה אמין וישר, ימליץ לוותר על הניתוח, מפאת הסיכונים מחד, והבעיה המינורית מאידך. בכל מקרה יש לשקול את הנושא היטב בטרם לקיחת ההחלטה.

ניתוח פלסטי - טיפול והתמודדות

גם במקרה של ניתוח אף רחב, צורת הטיפול וההתמודדות תהיה זהה לשאר ניתוחי האף. המטופל ייצא מחדר הניתוח כאשר אפו מגובס, ובדרך כלל פניו יהיו נפוחות. הנפיחות תרד בהדרגה לאחר מספר ימים, והטמפונים אשר הוכנסו לאף בכדי לספוג דימום, יוצאו אף הם.
את הגבס יוריד המנתח לאחר כשבוע או יותר, בכדי שיוכל להתרשם, פחות או יותר, מהתוצאה הסופית. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי לפעמים הנפיחות יורדת בקצב איטי יותר, והתוצאה המתקבלת תלך ותשתפר.
במקרה של הצרת האף, פעמים רבות, צורת ומבנה הפנים תיראה שונה ומשונה למטופל, כך שהוא יתקשה להתרגל למראה עצמו. עם זאת, הדמיה טרם הניתוח, עשויה לסייע למטופל להתרגל ביתר מהירות ולגרום לסיפוק מלא יותר והתמודדות טובה יותר עם התוצאות המתקבלות.

לתיאום תור לד"ר בן שושן,
אנא מלאו את הפרטים בטופס

נשמח לשמוע מכם